Rozdział I. Postanowienia ogólne.
§ 1.
Federacja Związków Zawodowych Pracowników Kultury i Sztuki, zwana dalej “Federacją” jest ogólnokrajową, reprezentatywną organizacją związkową w rozumieniu przepisów Ustawy o Związkach Zawodowych.
§ 2.
- Federacja posiada osobowość prawną, działa na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej i jest reprezentowana przez organy oraz osoby określone w niniejszym statucie.
- Federacja może także podejmować działania, o których mowa w § 7 wobec pracodawców, instytucji i organizacji mających siedzibę poza obszarem Rzeczpospolitej Polskiej.
- Siedzibą Federacji jest miasto stołeczne Warszawa.
§ 3.
Federacja działa zgodnie z prawem Rzeczpospolitej Polskiej.
§ 4.
Federacja w swojej działalności statutowej jest samorządna i niezależna od administracji państwowej, samorządu terytorialnego, pracodawców i ich organizacji oraz innych podmiotów prawnych.
§ 5.
- Federacja – na zasadach dobrowolności – zrzesza: zakładowe, międzyzakładowe oraz terytorialne organizacje związkowe i zawodowe, posiadające osobowość prawną, działające w instytucjach kultury i sztuki, szkolnictwie artystycznym, mediach, wydawnictwach i poligrafii, których członkami są osoby fizyczne uprawnione do członkostwa w związkach zawodowych.
- Członkostwo w Federacji organizacji wymienionych w ust. 1 zwanych dalej związkami członkowskimi, nie narusza statutów tych związków, z zastrzeżeniem nadrzędności postanowień Statutu Federacji.
§ 6.
Federacja – w sprawach związanych z realizacją jej celów i zadań statutowych – może podejmować partnerskie współdziałania oraz zrzeszać się z krajowymi i zagranicznymi centralami i organizacjami związkowymi.
Rozdział II. Cele i zadania Federacji.
§ 7.
Celem Federacji jest:
- Reprezentowanie oraz obrona praw i interesów społeczno-zawodowych i socjalnych członków organizacji związkowych zrzeszonych w Federacji ZZPKiS.
- Kształtowanie i ochrona godności zawodowej oraz statusu społecznego pracowników, twórców, animatorów i działaczy kultury.
- Rozwijanie i pomnażanie dorobku polskiej kultury narodowej.
§ 8.
Federacja dąży do osiągnięcia swych celów przez realizację następujących zadań:
- Organizowanie współdziałania związków członkowskich na rzecz realizacji celów określonych w statucie Federacji oraz w statutach tych związków.
- Reprezentowanie związków członkowskich i ich członków wobec organów władzy państwowej, samorządu terytorialnego, pracodawców i ich organizacji, organizacji zawodowych, społecznych i politycznych.
- Udział w tworzeniu aktów prawnych, planów i programów, dotyczących praw i interesów pracowników, byłych pracowników oraz emerytów i rencistów kultury i sztuki.
- Zawieranie i wypowiadanie zbiorowych umów i układów pracy, protokołów dodatkowych, regulaminów i porozumień oraz wprowadzanie zmian do wymienionych aktów.
- Występowanie do władz z inicjatywami na rzecz doskonalenia prawa pracy, systemu ubezpieczeń i szeroko rozumianej polityki społecznej.
- Udzielanie bezpłatnych porad prawnych związkom członkowskim i członkom tych związków.
- Podejmowanie na wniosek związków członkowskich działań interwencyjnych wobec właściwych podmiotów prawnych.
- Federacja, na podstawie przepisów Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, może tworzyć fundusz strajkowy, gromadzony na wydzielonym rachunku bankowym. Zasady wykorzystywania funduszu strajkowego określa Regulamin, uchwalany przez Prezydium Zgromadzenia Delegatów Związkowych.
- Występowanie – na wniosek związku członkowskiego oraz za zgodą zainteresowanych stron – w charakterze mediatora w sprawach sporów zbiorowych, których stroną jest związek członkowski Federacji.
- Decyzję o podjęciu interwencji lub mediacji podejmuje przewodniczący Federacji w oparciu o opinię prawną co do zasadności wniosku i jego właściwego udokumentowania.
- Składanie związkom członkowskim okresowych (co najmniej raz w roku) sprawozdań z działalności Federacji.
- Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie:
- 58.1. wydawania książek i periodyków oraz pozostała działalność wydawnicza, z wyłączeniem działalności w zakresie oprogramowania,
- 68.2. wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
- 78 działalności związanej z zatrudnieniem,
- 82.9. działalności komercyjnej, gdzie indziej niesklasyfikowanej,
- 90 Usługi kulturalne i rozrywkowe.
Rozdział III. Członkowie Federacji.
§ 9.
Członkiem Federacji mogą być organizacje wymienione w § 5 ust. 1, które przyjmą postanowienia zawarte w przepisach statutu Federacji.
§ 10.
- Organizacja związkowa przystępująca do Federacji składa pisemny wniosek – akces w formie uchwały swego właściwego organu statutowego.
- Warunkiem rozpatrzenia wniosku – akcesu jest złożenie, wraz z uchwałą, aktualnej dokumentacji rejestrowej i statutowej związku. Przepisy § 8 ust. 10 i §11 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
- Organizacja związkowa, o której mowa w ust. 1 staje się związkiem członkowskim Federacji z datą podjęcia stosownej uchwały przez Prezydium Zgromadzenia.
- Wystąpienie związku członkowskiego z Federacji następuje przez złożenie odpowiedniego oświadczenia w trybie określonym w ust. 1.
- Wystąpienie związku członkowskiego z Federacji jest skuteczne w terminie 3 miesięcy od daty złożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 4. W tym okresie związek członkowski partycypuje w kosztach działalności Federacji na obowiązujących warunkach.
- Wobec związku członkowskiego, który nie wykonuje zobowiązań określonych w Statucie Federacji, mogą być zastosowane środki dyscyplinujące – do wydalenia włącznie.
- Uchwały w sprawach środków dyscyplinujących, wymienionych w ust. 6 podejmuje Prezydium Zgromadzenia, zgodnie z regulaminem uchwalonym przez Zgromadzenie Delegatów Związkowych. W przypadku wydalenia, jest ono skuteczne z datą wskazaną w uchwale.
- Od uchwał, o których mowa w ust. 7 przysługuje odwołanie do Zgromadzenia Delegatów Związkowych, które rozstrzyga o zasadności lub bezzasadności odwołania.
Rozdział IV. Prawa i obowiązki związków członkowskich
§ 11.
Związek członkowski ma prawo do:
- Korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego dla reprezentujących go delegatów w wyborach do organów i władz Federacji.
- Decydowania – w trybie określonym statutem Federacji – o jej kierunkach działania.
- Zwracania się do Federacji – w trybie określonym jej statutem – we wszystkich sprawach dotyczących:
- a) zainteresowanego związku członkowskiego,
- b) grupy związków członkowskich działających w tych samych środowiskach zawodowych,
- c) grupy związków członkowskich działających na określonym obszarze terytorialnym.
- Korzystania ze wszystkich rodzajów działalności Federacji określonych w § 8 ust. 12.
- Uzyskania Certyfikatu stwierdzającego jego status prawny jako członka Federacji i wynikające z tego uprawnienia. Wydanie Certyfikatu następuje na wniosek związku członkowskiego, po stwierdzeniu przez Federację jego właściwego udokumentowania.
§ 12.
Obowiązkiem związku członkowskiego jest:
- Udział w realizacji zadań organizacyjno-programowych Federacji.
- Przestrzeganie przepisów statutu Federacji, wykonywanie uchwał jej organów oraz popieranie stanowisk Federacji, zgodnie z jej potrzebami.
- Partycypowanie w kosztach działalności Federacji na zasadach i w wymiarze określonych przez jej uprawnione organy.
Rozdział V. Zasady organizacyjne Federacji
§ 13.
Zasady wyborcze.
- Wybory do organów i władz Federacji są tajne. Liczbę miejsc mandatowych w organach i władzach Federacji, liczbę kandydatów na miejsca mandatowe oraz organizację wyborów określa ordynacja wyborcza.
- Do organów i władz Federacji mają prawo kandydować i być wybierani delegaci desygnowani do uczestnictwa w Zjeździe przez macierzyste związki członkowskie, zgodnie ze statutami tych związków.
- Mandaty do organów i władz Federacji otrzymują następujący kandydaci:
- 1) w wyborach na przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Federacji – kolejno, największą liczbę głosów, stanowiących ponad połowę oddanych głosów ważnych przy obecności co najmniej 3/5 delegatów uczestniczących w Zjeździe.
- 2) w wyborach członków Zgromadzenia Delegatów Związkowych oraz Komisji Rewizyjnej – według zasad określonych w ordynacji wyborczej.
- 3) w przypadku oddania równej liczby głosów – przy nie obsadzeniu wszystkich miejsc mandatowych – przeprowadza się głosowanie uzupełniające.
§ 14.
Podejmowanie uchwał.
- Organy Federacji podejmują uchwały zgodnie z przepisami jej statutu.
- Kwalifikowanej większości głosów wymagają uchwały w:
- 1) sprawie przyjęcia statutu i zmian w statucie – ponad połowy oddanych głosów ważnych przy obecności co najmniej 3/5 delegatów uczestniczących w Zjeździe;
- 2) sprawie zwołania Nadzwyczajnego Zjazdu Związków Członkowskich – według przepisów § 17 ust. 3.
- Pozostałe uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów ważnych przy obecności ponad połowy uczestniczących w głosowaniu.
- Podejmowanie uchwał i decyzji przez:
- 1) Zgromadzenie Delegatów Związkowych,
- 2) Prezydium Zgromadzenia,
- 3) Komisję Rewizyjną
może być dokonywane także przy użyciu środków elektronicznych.
- Uchwały organów Federacji są wiążące dla związków członkowskich.
- Każdemu związkowi członkowskiemu przysługuje prawo odwołania do właściwego organu Federacji. Prawo to przysługuje odpowiednio każdemu organowi Federacji.
- W sprawach:
- 1) układów zbiorowych, protokołów dodatkowych, regulaminów i porozumień dotyczących warunków pracy, płac, warunków socjalnych oraz innych spraw wynikających ze stosunku pracy,
- 2) sporów zbiorowych, akcji protestacyjnych i strajków,
- 3) odwołań związków członkowskich od uchwał Prezydium Zgromadzenia – organem odwoławczym jest Zgromadzenie Delegatów Związkowych, którego rozstrzygnięcia w przedmiotowych sprawach są ostateczne.
§ 15.
Przed podjęciem szczególnie ważnych uchwał i decyzji, właściwe organy Federacji powinny zasięgnąć opinii zainteresowanych związków członkowskich.
Rozdział VI. Organy Federacji.
§ 16.
- Organami Federacji są:
- 1) Zjazd Związków Członkowskich,
- 2) Zgromadzenie Delegatów Związkowych,
- 3) Prezydium Zgromadzenia Delegatów Związkowych (zwane w przepisach statutu “Prezydium Zgromadzenia”),
- 4) Komisja Rewizyjna.
- Kadencja organów wymienionych w ust. 1 pkt. 2,3,4 trwa 4 lata.
Rozdział VII. Zjazd Związków Członkowskich.
§ 17.
- Zjazd Związków Członkowskich jest najwyższym organem Federacji.
- Zjazd Związków Członkowskich w trybie zwykłym jest zwoływany w terminie 3 miesięcy od upływu kadencji organów Federacji wymienionych w § 16 ust. 2,3,4.
- Na mocy uchwały Zgromadzenia Delegatów Związkowych, na żądanie co najmniej połowy związków członkowskich lub na wniosek Komisji Rewizyjnej, w terminie do 6 miesięcy od daty uchwały Zgromadzenia Delegatów Związkowych i prawomocnego wniosku związków członkowskich lub Komisji Rewizyjnej, zwoływany jest Nadzwyczajny Zjazd Związków Członkowskich, który obraduje tylko nad tymi sprawami, dla których został zwołany.
- Zjazd Związków Członkowskich zwołuje Prezydium Zgromadzenia.
§ 18.
Zjazd Związków Członkowskich:
- Rozpatruje i zatwierdza sprawozdania z działalności organów Federacji w okresie kadencji i udziela im absolutorium.
- Ocenia działalność Federacji i określa: założenia kierunków działania oraz wytyczne programowo-organizacyjne na okres kadencji i zobowiązuje Zgromadzenie Delegatów Związkowych do ich opracowania we właściwej formie dokumentalnej z uwzględnieniem zmian wynikających z istniejących, bieżących konieczności.
W powyższym zakresie obowiązuje odpowiednio tryb postępowania określony w § 21 ust. 4 Statutu Federacji. - Określa liczbę wiceprzewodniczących Federacji, liczbę członków Zgromadzenia Delegatów Związkowych i Komisji Rewizyjnej.
- Uchwala ordynację wyborczą na przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Federacji oraz członków Zgromadzenia Delegatów i Komisji Rewizyjnej.
- Dokonuje wyboru na zasadach określonych w statucie oraz ordynacji wyborczej:
- 1) przewodniczącego Federacji,
- 2) wiceprzewodniczącego Federacji,
- 3) członków Zgromadzenia Delegatów Związkowych,
- 4) członków Komisji Rewizyjnej.
- Uchwala statut i zmiany w statucie przygotowane w drodze konsultacji ze związkami członkowskimi w trybie § 21 ust. 4 i § 24 ust. 10.
- Określa czas i warunki ważności mandatu delegata na Zjazd w okresie kadencji.
§ 19.
- W Zjeździe, z głosem decydującym biorą udział delegaci związków członkowskich wymienieni w § 13 ust. 2.
- Każdy związek członkowski jest uprawniony do uczestnictwa w Zjeździe z równą liczbą delegatów. W głosowaniach związek członkowski dysponuje jednym głosem.
- Zasady i warunki uczestnictwa w Zjeździe Związków Członkowskich określa Prezydium Zgromadzenia.
- Zjazd Związków Członkowskich jest prawomocny jeżeli bierze w nim udział ponad połowa uprawnionych związków członkowskich reprezentowanych przez desygnowanych delegatów.
Rozdział VIII. Zgromadzenie Delegatów Związkowych.
§ 20.
- W okresie pomiędzy Zjazdami Związków Członkowskich naczelnym organem Federacji jest Zgromadzenie Delegatów Związkowych, w skład którego wchodzą:
– przewodniczący i wiceprzewodniczący Federacji,
– reprezentanci związków członkowskich wybrani na Zjeździe w trybie określonym w § 13 i § 18 ust. 3, 4, 5,
– przedstawiciele związków członkowskich powołani do Zgromadzenia Delegatów w trybie określonym w ust. 2 i 3. - Zgromadzenie Delegatów Związkowych z przyczyn określonych w § 22 i § 33 ust. 7, może powołać do swego składu osobowego przedstawicieli związków członkowskich z właściwego środowiska zawodowego. Przepisy § 13 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
- W przypadkach określonych w ust. 2 Zgromadzenie Delegatów Związkowych podejmuje uchwałę o powiększeniu lub uzupełnieniu swego składu osobowego.
- Posiedzenia Zgromadzenia Delegatów Związkowych zwołuje Prezydium Zgromadzenia zgodnie z potrzebami, co najmniej 1 raz w roku.
§ 21.
Zgromadzenie Delegatów Związkowych realizuje program i uchwały Zjazdu Związków Członkowskich oraz podejmuje wszelkie niezastrzeżone dla Zjazdu postanowienia, a w szczególności:
- Uchwala budżet, zatwierdza bilanse, określa wysokość składki członkowskiej na rzecz Federacji, decyduje o sprawach majątkowych i inwestycyjnych przekraczających zakres zwykłego zarządu.
- Decyduje o przystąpieniu Federacji do krajowych i międzynarodowych zrzeszeń związkowych.
- Określa liczbę członków Prezydium Zgromadzenia, dokonuje ich wyboru ze swego składu osobowego. Ustala zasady honorowania finansowego wiceprzewodniczących i pozostałych członków Prezydium Zgromadzenia.
- Nadzoruje działalność Prezydium Zgromadzenia, ocenia i podejmuje decyzje o zatwierdzeniu jego sprawozdań oraz propozycji zmian w Statucie zgłoszonych przez Prezydium w trybie § 24 ust. 10 Statutu Federacji.
- Rozpatruje i rozstrzyga ostatecznie sprawy odwołań związków członkowskich, z zastrzeżeniem § 32 ust. 3.
- Realizuje zalecenia i wnioski Komisji Rewizyjnej, z zastrzeżeniem § 28.
- Określa kierunki działalności wydawniczej Federacji.
- Podejmuje decyzje o uzupełnieniu swego składu osobowego zgodnie z przepisami § 20 ust. 2 i 3.
- Uchwala regulamin obrad Zgromadzenia oraz zatwierdza regulamin, o którym mowa w § 26 ust. 9. Przepis § 21 ust. 10 stosuje się odpowiednio.
- Dokonuje wykładni przepisów statutu w porozumieniu z Komisją Rewizyjną.
§ 22.
Związek członkowski, działający w środowisku zawodowym dotychczas w Zgromadzeniu Delegatów Związkowych nie reprezentowanym, który przystąpił do Federacji w okresie pomiędzy Zjazdami, ma prawo desygnować do Zgromadzenia swego przedstawiciela. Przepisy § 13 ust. 2 i § 20 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Rozdział IX. Prezydium Zgromadzenia.
§ 23.
- W skład Prezydium Zgromadzenia wchodzą:
- 1) przewodniczący Federacji – jako przewodniczący Prezydium,
- 2) wiceprzewodniczący Federacji – jako wiceprzewodniczący Prezydium,
- 3) członkowie Prezydium.
- Prezydium Zgromadzenia zobowiązane jest do przestrzegania uchwał Zgromadzenia Delegatów Związkowych i określonych przez Zgromadzenie kierunków działania.
§ 24.
Prezydium Zgromadzenia podejmuje uchwały i decyzje we wszystkich sprawach bieżących, a w szczególności:
- Zawiera i wypowiada układy zbiorowe, protokoły dodatkowe, regulaminy i porozumienia dotyczące warunków pracy, płac, warunków socjalno-bytowych oraz innych spraw wynikających ze stosunku pracy. Przy podejmowaniu decyzji w wymienionych sprawach, Prezydium Zgromadzenia obowiązuje tryb postępowania określony w § 15.
- Rozpatruje wnioski oraz podejmuje uchwały i decyzje w sprawach:
- 1) akcji protestacyjnych i strajków ogłaszanych przez Federację,
- 2) sporów zbiorowych, akcji protestacyjnych i strajków zakładowych zgłaszanych do Federacji przez związki członkowskie.
- Przy podejmowaniu decyzji w powyższych sprawach obowiązuje tryb postępowania określony w § 15.
- Podejmuje uchwały w sprawach:
- 1) przyjęcia do Federacji
- 2) wydalenia z Federacji
- 3) zastosowania środków dyscyplinujących
- 4) przyznania ulg i prolongat
- 5) wykorzystania środków zgromadzonych w funduszu strajkowym Federacji.
- Wykonuje uprawnienia określone w przepisach prawa pracy w zakresie ochrony praw pracowniczych osób pełniących związkowe funkcje z wyboru w związkach członkowskich i organach Federacji.
- Wykonywanie uprawnień określonych w ust. 4 Prezydium Zgromadzenia może powierzać właściwym związkom członkowskim, komisjom i zespołom oraz członkom organów statutowych Federacji. W takim przypadku określone podmioty działają z upoważnienia i w imieniu Prezydium Zgromadzenia.
- Określa:
- 1) organizacyjne zasady funkcjonowania, obsadę etatową biura i agend Federacji oraz zasady wynagradzania pracowników etatowych, doradców i ekspertów,
- 2) zasady i wysokość wynagrodzenia przewodniczącego Federacji; – Wnioski w sprawach wymienionych w pkt. 1 oraz § 21 ust. 3 składa do Prezydium Zgromadzenia, przewodniczący Federacji.
- Nadzoruje pracę biura i agend Federacji.
- Wykonuje czynności zastrzeżone dla Prezydium Zgromadzenia w§ 37 ust. 3. pkt. 2.
- Zwołuje posiedzenia Zgromadzenia Delegatów Związkowych i Zjazdy Związków Członkowskich.
- Przeprowadza ze związkami członkowskimi konsultacje w sprawie statutu Federacji i przedkłada wyniki konsultacji Zgromadzeniu Delegatów Związkowych.
- Przygotowuje projekty ordynacji wyborczej oraz regulaminów organizacyjno-porządkowych na Zjazd Związków Członkowskich, które przedkłada Zjazdowi do uchwalenia.
- Realizuje zalecenia i wnioski Komisji Rewizyjnej, adresowane do Prezydium Zgromadzenia, z zastrzeżeniem § 28.
- Składa przed Zgromadzeniem Delegatów Związkowych sprawozdania ze swojej działalności.
- Uchwala regulamin obrad Prezydium.
§ 25.
- Posiedzenia Prezydium Zgromadzenia zwołuje przewodniczący Federacji zgodnie z potrzebami, lecz co najmniej jeden raz w kwartale.
- W celu umożliwienia ciągłości funkcjonowania Prezydium Zgromadzenia, przewodniczący Federacji (przewodniczący Prezydium) powinien wprowadzać rozwiązania organizacyjne, zapewniające bieżący kontakt członków Prezydium ze związkami członkowskimi i biurem Federacji.
- Wobec pracowników zatrudnionych w Federacji – pracodawcą, w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy, jest przewodniczący Federacji.
Rozdział X. Komisja Rewizyjna.
§ 26.
Komisja Rewizyjna wybrana przez Zjazd Związków Członkowskich sprawuje kontrolę nad działalnością organów Federacji wymienionych w § 16 ust.1 pkt. 2,3, a w szczególności:
- Kontroluje realizację uchwał i decyzji dotyczących działalności merytorycznej oraz gospodarki finansowej i materiałowej.
- Kontroluje działalność agend Federacji.
- Ocenia projekty preliminarzy budżetowych i planów działalności gospodarczej oraz bilansów i sprawozdań finansowych z realizacji budżetów i zadań gospodarczych oraz przedkłada organom Federacji uwagi i wnioski wynikające z tych ocen.
- Przedkłada organom Federacji informacje ze swej działalności oraz zalecenia i wnioski wynikające z dokonanych ustaleń kontrolnych.
- Współdziała z komisjami rewizyjnymi związków członkowskich w zakresie kontroli realizacji uchwał organów Federacji i przepisów jej statutu.
- Wybiera ze swego składu osobowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
- Wykonuje czynności zastrzeżone dla Komisji Rewizyjnej w § 32 ust. 3 i § 33 ust. 5,6.
- Składa Zjazdowi Związków Członkowskich sprawozdanie ze swej działalności w okresie kadencji i wnioskuje w sprawach absolutorium dla ustępujących organów Federacji.
- Uchwala regulamin określający zasady działania Komisji Rewizyjnej.
§ 27.
Przedstawiciele Komisji Rewizyjnej mają prawo uczestniczyć z głosem doradczym w posiedzeniach Zgromadzenia Delegatów Związkowych i Prezydium Zgromadzenia.
§ 28.
Każdy organ Federacji obowiązany jest ustosunkować się do ustaleń, wniosków, uwag i zaleceń Komisji Rewizyjnej.
Rozdział XI. Komisje i zespoły.
§ 29.
- Prezydium Zgromadzenia z inicjatywy własnej lub na wniosek związków członkowskich może powoływać komisje i zespoły.
- Komisje i zespoły są powoływane w sprawach dotyczących praw i interesów Federacji określonych w jej statucie.
- Do komisji i zespołów mogą być powoływani: członkowie organów Federacji i jej związków członkowskich. Komisje i zespoły mogą korzystać z pomocy ekspertów i doradców.
- Komisje i zespoły działają w granicach upoważnienia udzielonego przez Prezydium Zgromadzenia.
- Komisje i zespoły składają Prezydium Zgromadzenia sprawozdania z przebiegu i wykonania powierzonych im zadań.
- Nadzór nad działalnością komisji i zespołów sprawuje przewodniczący Federacji lub z jego upoważnienia członek Prezydium Zgromadzenia.
Rozdział XII. Reprezentacja Federacji.
§ 30.
- Do reprezentowania Federacji są uprawnieni:
- 1) przewodniczący Federacji,
- 2) wiceprzewodniczący Federacji,
- 3) inne osoby w granicach upoważnienia udzielonego przez przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Federacji.
- Do zaciągania zobowiązań majątkowych wymagane jest łączne działanie dwóch osób, w tym przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Federacji oraz osoby upoważnionej przez Prezydium Zgromadzenia.
Rozdział XIII. Członkowie organów Federacji.
§ 31.
- Członek organów Federacji jest obowiązany:
- 1) uczestniczyć w pracach organów, komisji i zespołów do których został wybrany łub powołany,
- 2) wykonywać obowiązki i zadania powierzone do indywidualnej realizacji,
- 3) przestrzegać regulaminów określających organizacyjno-porządkowe zasady funkcjonowania organów, komisji i zespołów Federacji.
§ 32.
- Każdy członek organów Federacji niezależnie od pełnionych w nich funkcji może być odwołany lub zawieszony gdy działa niezgodnie ze statutem Federacji, narusza jej obowiązujące uchwały oraz gdy popełnia czyny sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
- Odwołanie lub zawieszenie następuje po wysłuchaniu osoby wymienionej w ust. 1:
- 1) na wniosek właściwego organu Federacji – przez macierzysty związek osoby zainteresowanej – w trybie określonym statutem tego związku,
- 2) na wniosek macierzystego związku osoby zainteresowanej – przez właściwy organ Federacji w drodze stosownej uchwały.
- W przypadkach spraw spornych, wynikających z trybu postępowania określonego w ust. 2, oraz gdy wniosek dotyczy:
- 1)przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Federacji – o odwołaniu lub zawieszeniu decyduje Zgromadzenie Delegatów Związkowych wspólnie z Komisją Rewizyjną;
- 2)przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej – o odwołaniu lub zawieszeniu decyduje Komisja Rewizyjna wspólnie ze Zgromadzeniem Delegatów Związkowych.
- Postanowienia organów Federacji w sprawach wymienionych w ust. 3 są ostateczne.
§ 33.
- Mandat członka organów Federacji wygasa przed upływem kadencji w przypadku:
- 1) rezygnacji z mandatu,
- 2) utraty statusu członka związku zawodowego zrzeszonego w Federacji,
- 3) odwołania w trybie określonym w § 32,
- 4) wydalenia lub wystąpienia z Federacji macierzystego związku członkowskiego w trybie § 10 ust. 4,5,6,
- 5) utraty praw publicznych lub ograniczenia zdolności do czynności prawnych,
- 6) zmiany miejsca pracy, jeżeli ma to wpływ na sprawowanie mandatu, a także długotrwałej niemożności sprawowania mandatu,
- 7) wyjazdu zagranicę na pobyt dłuższy od 12 miesięcy, o ile nie jest on spowodowany decyzją organów Federacji,
- 8) śmierci.
- Za zgodą Zgromadzenia Delegatów przypadki określone w ust. 1 pkt. 4 nie mają wpływu na sprawowanie mandatu przez:
- 1) przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Federacji,
- 2) przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
- Wygaśniecie mandatu z przyczyn określonych w ust. 1 z zastrzeżeniem ust. 2:
- 1) członków Zgromadzenia Delegatów Związkowych i Prezydium Zgromadzenia (w tym przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Federacji) – stwierdza Prezydium Zgromadzenia,
- 2) członków Komisji Rewizyjnej (w tym jej przewodniczącego i wiceprzewodniczącego) – stwierdza Komisja Rewizyjna.
- W przypadku wygaśnięcia, przed upływem kadencji mandatu przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Federacji, Zgromadzenie Delegatów Związkowych uprawnione jest do wyboru przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego spośród członków Zgromadzenia.
- W przypadku wygaśnięcia, przed upływem kadencji mandatu przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej:
- 1) jeżeli liczba pozostałych członków Komisji Rewizyjnej wynosi co najmniej połowę jej pełnego składu osobowego – Komisja Rewizyjna dokonuje wyboru przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego spośród członków tej Komisji,
- 2) jeżeli liczba pozostałych członków Komisji Rewizyjnej jest mniejsza od połowy jej pełnego składu osobowego, wyboru przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego dokonuje Komisja Rewizyjna spośród członków tej Komisji, której skład osobowy został uzupełniony w trybie określonym w ust. 6.
- W przypadku wygaśnięcia, przed upływem kadencji z przyczyn określonych w ust. 1, mandatu członka Komisji Rewizyjnej na jego miejsce Komisja Rewizyjna wybiera osobę wskazaną przez organizacje członkowskie z środowiska zawodowego, które utraciło mandat w Komisji.
- W przypadku wygaśnięcia, przed upływem kadencji, z przyczyn określonych w ust. 1 mandatu członka Zgromadzenia Delegatów Związkowych, decyzję o uzupełnieniu zwolnionego miejsca mandatowego i trybie postępowania w tym zakresie podejmuje Zgromadzenie Delegatów Związkowych odpowiednio do przepisów § 20 ust. 2 i 3.
Rozdział XIV. Członkostwo honorowe Federacji.
§ 34.
- Szczególnym rodzajem członkostwa Federacji jest członkostwo honorowe.
- Tytuł Członka Honorowego Federacji ZZPKiS przyznawany jest osobom cieszącym się uznanym autorytetem w dziedzinie kultury i sztuki, działalności naukowej, publicznej i społecznej.
- Tytuł Członka Honorowego Federacji ZZPKiS przyznawany jest przez Prezydium Zgromadzenia.
- Członkowie honorowi otrzymują dyplom członka honorowego Federacji i plakietkę “Zasłużony dla Związku”.
- Członkowie honorowi mogą być zapraszani na posiedzenia organów Federacji poświęcone szczególnie ważnym sprawom oraz na spotkania, uroczystości i imprezy organizowane przez Federację lub z udziałem jej przedstawicieli.
- Członkowie honorowi mają prawo głosu doradczego w sprawach związanych z działalnością Federacji.
Rozdział XV. Majątek Federacji
§ 35.
- Majątek Federacji mogą stanowić: nieruchomości, ruchomości, akcje, udziały, prawa, środki pieniężne i papiery wartościowe.
- Majątek Federacji powstaje z wpłat związków członkowskich, działalności gospodarczej i innych wpływów (dotacji, subwencji, darowizn i zapisów).
- Przyjęcie dotacji, subwencji, darowizn i zapisów wymaga zgody Prezydium Zgromadzenia i nie może być uzależnione od warunków sprzecznych z celami i zadaniami Federacji.
§ 36.
- Fundusze Federacji przeznaczone są na jej działalność statutową.
- Składki na rzecz Federacji wpłacane przez związki członkowskie w obowiązującej wysokości nie podlegają zwrotowi.
§ 37.
- Zasady działalności gospodarczej Federacji określa Zgromadzenie Delegatów Związkowych.
- Podstawę gospodarki finansowej Federacji stanowią roczne preliminarze budżetowe uchwalane przez Zgromadzenie Delegatów Związkowych.
- Uchwały i decyzje w sprawach nabywania i zbywania:
- 1) nieruchomości – podejmuje Zgromadzenie Delegatów Związkowych;
- 2) innych środków trwałych – podejmują Prezydium Zgromadzenia lub przewodniczący Federacji, z zastrzeżeniem § 21 ust. 1.
Rozdział XVI. Postanowienia końcowe
§ 38.
- Odznakami zewnętrznymi Federacji są:
– sztandar,
– godło Federacji,
– srebrna i złota odznaka honorowa “Zasłużony Działacz Związkowy Kultury i Sztuki”,
– plakietka “Zasłużony dla Związku”.
Wzory odznak ustala Prezydium Zgromadzenia. - Zasady i tryb nadawania odznak i tytułów honorowych Federacji określa regulamin uchwalany przez Zgromadzenie Delegatów Związkowych.
§ 39.
- Rozwiązanie Federacji może nastąpić na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Zjazdu Związków Członkowskich zwołanego na podstawie § 17 ust. 3 i § 15Statutu Federacji w obecności co najmniej 3/4 delegatów uczestniczących w Zjeździe i 4/5 oddanych głosów ważnych.
- Czynności związane z likwidacją Federacji dokonuje komisja likwidacyjna powołana przez Nadzwyczajny Zjazd Związków Członkowskich.
- Z przeprowadzonych czynności likwidacyjnych komisja likwidacyjna sporządza sprawozdanie, które składa we właściwym sądzie.
§ 40.
Statut wchodzi w życie z datą zarejestrowania, z mocą obowiązującą od daty uchwalenia przez Zjazd Związków Członkowskich.
Warszawa, 11 czerwca 2023r.